West Bengal Election 2021: Full list of BJP candidates constituency-wise

BJP state office in central Kolkata
The Bharatiya Janata Party (BJP) has released its list of candidates for the upcoming West Bengal Legislative Assembly elections. West Bengal goes to the polls in eight phases — to be held on March 27, April 1, April 6, April 10, April 17, April 22, April 26 and April 29. The results for election to the 294-seat Assembly will be declared on May 2.

The BJP has around 20 turncoats and fielding party heavyweights Mukul Roy and Rahul Sinha.

The state is set to see an intense battle between Trinamool Congress (TMC) supremo Mamata Banerjee and her former aide Suvendu Adhikari, who recently switched over to the BJP.

The BJP left Baghmundi in Purulia district to its ally All Jharkhand Students Union (AJSU). Former TMC leader Rajib Banerjee, who also joined the BJP recently, will contest the election from Domjur. Economist Ashok Lahiri has been fielded from the Alipurduar seat.

Rabindranath Bhattacharya will fight from Singur, Swapan Dasgupta from Tarakeswar, Nishit Pramanik from Dinhata and Union minister Babul Supriyo from Tollygunge.

BJP has also said that actor-turned-politician Locket Chatterjee will contest the polls from Chunchura and Anjana Basu from Sonarpur South. Indranil Das will contest from Kasba and actor Tanushree Chakraborty from Howrah Shyampur.

BJP has so far announced candidates for 280 seats. Here's the full list of BJP candidates for West Bengal Assembly seats that go to the polls in coming weeks:

Phase 1

Patashpur: Ambujaksha Mahanti
Kanthi Uttar: Sunita Singha
Bhagabanpur: Rabindranath Maity
Khejuri (SC): Santanu Pramanik
Kanthi Dakshin: Arup Kumar Das
Ramnagar: Swadesh Ranjan Nayak
Egra: Arup Das
Dantan: Sakti Pada Nayak
Nayagram (ST): Bakul Murmu
Gopiballavpur: Sanjit Mahato
Jhargram: Sukhmoy Satpati
Keshiary (ST): Sonali Murmu
Kharagpur: Tapan Bhuiya
Garbeta: Madan Ruidas
Salboni: Rajib Kundu
Medinipur: Shamit Dash
Binpur (ST): Palan Saren
Bandwan (ST): Parsi Murmu
Balarampur: Baneswar Mahato
Baghmundi: Seat Left for Ally AJSU
Joypur: Narahari Mahato
Purulia: Sudip Mukharjee
Manbazar (ST): Gouri Singh Sardar
Kashipur: Kamalakanta Hansda
Para (SC): Nadia Chand Bauri
Raghunathpur (SC): Bivekananda Bauri
Saltora (SC): Chandana Bauri
Chhatna: Satyanarayan Mukherjee
Ranibandh (ST): Shri Khudiram Tudu
Raipur (ST): Sudhangsu Hansda

Phase 2

Gosaba (SC): Chitta (Barun) Pramanik
Patharpratima: Ashit Haldar
Kakdwip: Deepankar Jana
Sagar: Bikash Kamila
Tamluk: Harekrishna Bera
Panskura Purab: Debabrata Patnayak
Panskura Paschim: Shintu Senapati
Moyna: Ashok Dinda (Cricketer)
Nandakumar: Nilanjan Adhikari
Mahishadal: Biswanath Banarjee
Haldia (SC): Tapashi Mondal
Nandigram: Suvendu Adhikari
Chandipur: Pulak Kanti Guriya
Narayangarh: Ramprasad Giri
Sabang: Amulya Maity
Pingla: Antara Bhattacharya
Debra: Bharati Ghosh
Daspur: Prashanth Bera
Ghatal (SC): Shital Kapat
Chandrakona (SC): Shibram Das
Keshpur (SC): Pritish Ranjan Kuar
Taldangra: Shyamal Kumar Sarkar
Bankura: Niladri Sekhar Dana
Onda: Amar Sakha
Bishnupur: Tanmoy Ghosh
Katulpur (SC): Harkali Patihar
Indus (SC): Nirmal Dhara
Sonamukhi (SC): Dibakar Ghourmi
Kharagpur Sadar: Hiranmoy Chattopadhyaya
Barjora: Supriti Chatterji

Phase 3

Basanti (SC): Ramesh Maji
Kultali (SC): Mintu Haldar
Kulpi: Pranab Malik
Raidighi: Shantanu Bapuli
Mandirbazar: Dilip Jatuwa
Joynagar Paschim (SC): Arnab Roy
Canning Purba: Kalipada Naskar
Baruipur Paschim: Debapam Chaatopadhyay
Magrahat Purba (SC): Chandan Naskar
Magrahat Pachim: Manash Saha
Diamond Harbour: Dipak Halder
Satgachhia: Chandan Paul Das
BIshnupur (SC): Agnishwar Naskar
Uluberia Uttar (SC): Chiran Bera
Shyampur: Tanushree Chakraborty
Bagnan: Anupam Mallik
Amta: Debtanu Bhattacharya
Udaynarayanpur: Sumit Ranjan Karar
Jangipara: Debjit Sarkar
Haripal: Samiran Mitra
Dhanekhali (SC): Tushar Majumdar
Tarakeswar: Swapan Das Gupta
Pursurah: Biman Ghosh
Arambagh (SC): Madhusudhan Bag
Goghat (SC): Biswanath Karak
Khanakul: Susanta Ghosh

Phase 4

Mekliganj (SC): Dadhiram Ray
Mathabhanga (SC): Sushil Barman
Coochbehar Uttar (SC): Sukumar Roy
Sitalkuchi (SC): Baren Chandra Barman
Sitai (SC): Sipak Kumar Roy
Dinhata: Nishit Pramanik
Tufanganj: Maloti Rava Roy
Kumargram (ST): Manoj Oraon
Kalchini: Bishal Lama
Alipurduars: Ashoke Lahiri
Madarihat (ST): Manoj Tigga
Sonarpur Dakshin: Anjana Basu
Bhangar: Soumi Hati
Kasba: Indranil Khan
Jadavpur: Rinku Naskar
Tollyganj: Babul Suprio
Behala Purba: Payal Sarkar
Maheshtala: Umesh Das
Budge Budge: Tarun Adak
Metiaburuz: Ramji Prasad
Howrah Uttar: Umesh Roy
Howrah Madhya: Sanjay Singh
Howrah Dakshin: Rantideb Sengupta
Sankrail (SC): Prabakar Pandit
Panchla: Mohit Ghanti
Uluberia Purba: Pratyush Mondal
Domjur: Rajib Banerjee
Uttarpara: Prabir Ghoshal
Sreerampur: Kabir Sankar Bose
Champdani: Dilip Singh
Singur: Rabindra Nath Bhattacharya
Chandannagar: Deepanjan Ghuha
Chunchura: Locket Chatterjee
Balaghat (SC): Subhas Chandra Haldar
Pandua: Partha Sharma
Chanditala: Yash Dasgupta

Phase-5

Dhupguri (SC):: Bishnu Pada Roy
Maynaguri (SC): Koushik Roy
Jalpaiguri (SC): Sujit Singha
Rajganj (SC): Supen Roy
Dabgram-Phulbari: Sikha Chatterjee
Mal (SC): Mahesh Bagey
Nagarkata (ST): Puna Bhengra
Matigara-Naxalbari (SC): Anandamoy Barman
Siliguri: Shankar Ghosh
Phansidewa (ST): Durga Murmu
Santipur: Jagannath Sarkar
Ranaghat Uttar Paschim: Partha Sarathi Chatterjee
Krishnaganj (SC): Asish Kumar Biswas
Ranaghat Uttar Purba (SC): Ashim Biswas
Ranaghat Dakshin (SC): Mukul Mani Adhikari
Chakdaha: Bankim Chandra Ghosh
Kalyani (SC): Ambika Roy
Haringhata (SC): Ashim Sarkar (Folk Singer):
Panihati: Sanmoy Bandhapadhyay
Kamarhati: Anindya Banerjee
Baranagar: Parno Maitra
Dum Dum: Bimal Shankar Nanda
Rajarhat: New Town Bhaskar Roy
Bidhannagar: Sabyasachi Dutta
Rajarhat: Gopalpur Samik Bhattacharya
Madhyamgram: Rajashree Rajbanshi
Barasat: Shankar Chaterjee
Deganga: Dipika Chatterjee
Haroa: Rajendra Saha
Minakhan (SC): Jayanta Mondal
Sandeshkhali (ST): Bhaskar Sardar
Basirhat Dakshin: Taraknath Ghosh
Basirhat Uttar: Narayan Mondol
Hingalganj (SC): Nimai Das
Khandaghosh (SC): Bijan Mondol
Burdwan Dakshin: Sandip Nandi
Raina (SC): Manik Roy
Jamalpur (SC): Balaram Bapari
Monteswar Saikat Panja
Kalna (SC): Biswajit Kundu
Memari: Bhismadeb Bhattacharya
Burdwan Uttar (SC): Radhakanta Roy

Phase - 6

Chopra: Shahin Aktar
Islampur: Saumya Roop Mandal
Goalpokhar: Gulam Sarwar
Chakulia: Sachin Prasad
Hemtabad (SC): Chandima Roy
Kaliaganj (SC): Soumen Roy
Raiganj: Krishna Kalyani
Karimpur: Samarendra Nath Ghosh
Tehatta: Ashutosh Paul
Palashipara: Bibash Chandra Mondal
Kaliganj: Abhijit Ghosh
Nakashipara: Shantanu Deb
Chapra: Kalyan Kumar Nandi
Krishnanagar Uttar: Mukul Roy
Nabadwip: Siddartha Naskar
Krishnanagar Dakshin: Mahadev Sarkar
Bangaon Dakshin (SC): Swapan Majumdar
Swarupnagar (SC): Brindaban Sarkar
Baduria: Sukalyan Baidya
Habra: Rahul Sinha
Ashoknagar: Tanuja Chakraborty
Bijpur: Shubrangshu Roy
Naihati: Falguni Patra
Bhatpara: Praban Singh
Jagatdal: Arindam Bhattacharya
Noapara: Sunil Singh
Barrackpur: Chandramani SHukla
Khardaha: Shilbhadra Dutta
Dum Dum Uttar: Archana Majumdar
Bhatar: Mahendra Konar
Purbasthali Dakshin: Rajib kumar Bhoumik
Katwa: Shyama Majumdar
Ketulgra:m Mathura Ghosh
Mangalkot: Rana pratap Goswami
Ausgram (SC): Kalita Majhi
Galsi (SC): Tapan Bagdi

Phase- 7

Kushmandi (SC): Ranjit Kr Roy
Kumarganj: Manas Sarkar
Tapan (ST): Budhrai Tudu
Gangarampur (SC): Satyendra nath Roy
Harirampur (SC): Nilanjan Roy
Habibpur (ST): Joel Murmu
Gazole (SC): Chinmoy Deb Barman


Business Standard is now on Telegram.
For insightful reports and views on business, markets, politics and other issues, subscribe to our official Telegram channel

DEHLI ELECTION TRENDS